Wpisy z Grudzień 2014

Soczewki jednodniowe zalety i wady

Soczewki jednodniowe zalety i wady Generalnie mówiąc najczęściej używanymi środkami do korygowania wzroku były okulary. Znane już od kilkuset lat, nie zawsze jednak były doceniane i lubiane przez ich użytkowników. Powodów było wiele, ale najbardziej powszechnym zarzutem dla okularów było to, że są nieporęczne, że mają zbyt mały obszar widzenia, a ponadto, że nie zawsze były ładne, przez co niektórzy się wstydzili je nosić, przez co często powiększali swoją wadę wzroku. Na szczęście pod koniec ubiegłego wieku wynaleziono soczewki kontaktowe. Na początku soczewki były dostępne dla nielicznych – z uwagi na ich cenę, ale obecnie ich koszt zakupu i korzystania jest niższy niż dobre okulary. Soczewki można stosować nawet na spore wady oczu, nie są one widoczne dla postronnego obserwatora. Są to niewątpliwie bardzo duże zalety. Nie byłoby postępu, jeśli ludzie nie szukaliby ulepszeń. Nie inaczej było w przypadku soczewek, kiedy w roku 1993 do produkcji trafiły tzw. soczewki jednodniowe. Podstawową korzyścią soczewek jednodniowych jest to, że nie trzeba już ich konserwować i myć tak jak to było w przypadku klasycznych soczewek. Soczewki takie były po prostu wymieniane każdego dnia na nowe. Oczywiście podnosi to nieco koszt korzystania z soczewek jednodniowych, ale zminimalizowano z drogiej strony ryzyko zakażenia oka, czy też uszkodzenia samej soczewki. Ale to nie jedyne zalety soczewek jednodniowych. Do najważniejszych można zaliczyć między innymi, lepsze widzenie – gdyż soczewki nie są narażone na zarysowanie. Ponadto osoby, które używają takich soczewek odczuwają o wiele większy komfort po całym dniu ich używania.

Widzieć na każdą odległość

Widzieć na każdą odległość Problem dalekowzroczności i krótkowzroczności znany jest nie od dzisiaj. Zasadniczo jedna osoba jest dalekowidzem lub krótkowidzem i korzysta z jednej pary okularów korekcyjnych. Jednakże w pewnych sytuacjach stykamy się z osobami, które są zarówno dalekowidzami i krótkowidzami i te osoby powinny mieć dwie pary okularów i większość z nich właśnie używa dwóch par okularów. Można powiedzieć, że jest to sytuacja daleko niekomfortowa, bo noszenie dwóch par okularów ze sobą i ciągłe ich zmienianie w zależności od sytuacji nie można zaliczyć do przyjemnych. Czy można w takiej sytuacji coś z tym zrobić? Jak najbardziej tak, ponieważ współcześnie mamy do czynienia z czymś takim jak soczewki progresywne. Eliminują one konieczność noszenia dwóch par okularów, a tym samym poprawiają komfort codzienności. Na czym polega ich działanie? Dolna część tychże soczewek odpowiedzialna jest za patrzenie na bliżej położone elementy, a górna część na patrzenie w dal. Pomiędzy tymi dwiema częściami soczewki mamy do czynienia z tak zwanym kanałem progresji, dzięki czemu bez większego problemu możemy patrzeć na rzeczywistość pośrednią. Jest to na pewno bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które borykają się z problemem kłopotów widzenia zarówno na bliższe jak i dalsze odległości. Czy jest to rozwiązanie drogie? Zasadniczo wszelkie produkty jak soczewki kontaktowe czy też szkła okularowe to produkty, które do tanich nie należą, ale oczywiście zdrowie naszych oczu w tym momencie jest najważniejsze i w takie soczewki progresywne na pewno warto zainwestować.

Wady wzroku

Wady wzroku Co raz częściej ludzie potrzebują korekty wzroku. Najczęściej spowodowane jest to z powodu mniejszej lub większej wady wzroku. Wada wzroku jest to niezdolność oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na siatkówce. Wadę wzroku można najczęściej skorygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub też za pomocą operacji. Do najczęstszych wad wzroku można zaliczyć astygmatyzm, nadwzroczność, krótkowzroczność, prezbiopia. Astygmatyzm jest to wada spowodowana nieregularnym kształtem rogówki. Osoby cierpiące na ten rodzaj wady wzroku najczęściej widzą nieostro. Jest to najczęściej wada dziedziczna, choć czasem styl życia może spowodować jej wystąpienie. Objawem Astygmatyzmu może być mrużenie oczu, ból głowy, częste przemęczenie oczu. Astygmatyzm jest bardzo często związany z innymi wadami wzroku jak nadwzroczność lub krótkowzroczność. Leczenie tej wady jest bardzo proste – należy używać soczewek kontaktowych lub okulary. Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Osoby cierpiące na tą wadę doskonale widzą przedmioty z bliskiej odległości, natomiast przedmioty znajdujące się daleko będą widziane niewyraźnie. Przyczyną krótkowzroczności jest zbyt krótka soczewka, przez co obraz, jaki jest tworzony przez nią nie trafia bezpośrednio na siatkówkę, ale jest niejako przed nią. Podobnie jak w przypadku astygmatyzmu leczy się ją najczęściej poprzez stosowanie okularów oraz soczewek korekcyjnych. Krótkowzroczność bardzo często stabilizuje się z wiekiem. Dalekowzroczność zwana również nadwzrocznością jest wada oka, w której soczewka oka ma zbyt długą ogniskową. Obrazy, które są w dalszej odległości osoby cierpiące na tą wadę widzą doskonale, natomiast te położone blisko są jakby za mgłą. Dzieje się tak, bo obraz skupia się za siatkówką. Jest to wada, która najczęściej rozwija się wraz z wiekiem.

Nowe życie z nowym wzrokiem

Nowe życie z nowym wzrokiem Obniżenie ostrości widzenia to z pewnością jest bardzo duży dyskomfort. Oczywiście najlepszym i zarazem najwłaściwszym sposobem postępowania w takiej sytuacji jest korekcja wzroku przy pomocy okularów. Część ludzi na świecie w sytuacji obniżenie ostrości widzenia decyduje się jednak na taki krok jak operację przeszczepu rogówki oka. Zasadniczo taki zabieg jest odradzany, jeśli jest możliwość dokonania korekcji wzroku przy pomocy okularów, aczkolwiek część pacjentów mimo wszystko decyduje się na taki krok. Ilość zabiegów przeszczepienia rogówki jest obecnie bardzo duża. Można powiedzieć, że jest to już swoistego rodzaju zabieg standardowy. Każdego roku mamy do czynienia z około stu tysiącami takich zabiegów na całym świecie, a w naszym kraju około 500. Na jego popularność wpływ ma pewnie również fakt, że w tylko dziesięciu procentach przypadków implant jest przez organizm odrzucany. Jednakże specjaliści nadal się upierają przy tym, aby zabiegów przeszczepienia rogówki dokonywać tylko wówczas, gdy jest wyraźne ku temu zalecenie. Taka sytuacja może nastąpić wówczas, gdy mamy znacznie obniżoną zdolność widzenia i okulary tak naprawdę wiele by nam nie dały, gdy rogówka ma niewłaściwy kształt, występuje silny ból oka, gdy mamy do czynienia z poważnymi uszkodzeniami mechanicznymi, oparzeniami chemicznymi czy też wówczas, gdy zostanie stwierdzony nowotwór oka. Oczywiście musi się w takiej sytuacji znaleźć odpowiedni dawca, aczkolwiek zbyt długo na ten organ nie trzeba obecnie czekać. Proces jest trudny jednakże możliwy do wyleczenia, dzięki nowoczesnej wiedzy i technologii.