Wpisy z Styczeń 2015

Soczewki kontaktowe zalety i minusy

Soczewki kontaktowe zalety i minusy Korygowania wad oczu można dokonywać na trzy sposoby, po pierwsze w sposób inwazyjny poprzez zabieg, który jest dość skomplikowany i nie każda wada oczu może być w ten sposób naprawiona. Drugą możliwością jest kupno okularów korekcyjnych. Jest to najbardziej popularny sposób, jednak nie każdy lubi nosić okulary, jest to dość kłopotliwe w niektórych przypadkach, ponadto okulary dość mocno ograniczają pole widzenia, co niejednokrotnie może przeszkadzać w codziennych pracach. Jest również możliwość trzecia – korygowanie wady wzroku za pomocą soczewek korekcyjnych. Soczewki takie są dość tanie, jednak trzeba je, co jakiś czas wymieniać. Dają duże pole widzenia, a przede wszystkim, jakość noszenia jest o wiele lepsza niż w przypadku okularów. Soczewki są niewidoczne dla osób postronnych, więc można ukryć wadę, co jest niewątpliwie korzyścią dla osób, które nie chcą nosić okularów właśnie, dlatego, że się wstydzą je nosić. Kolejną zaletą noszenia soczewek jest fakt, że nie powiększają, ani nie zmniejszają oczu. Każdy, kto nosi okulary szczególnie w zimie doskonale wie, że kiedy przechodzi z zimnego i wilgotnego pomieszczenia do ciepłego wówczas szkła parują, tego problemu nie ma w przypadku stosowania soczewek. Soczewki są wręcz idealne dla osób, które posiadają dużą wadę wzroku, są, bowiem lekkie i nawet przy dużych korektach nie ciążą osobom, które ich używają. Niestety soczewki nie są również pozbawione wad. Po pierwsze każdy, kto używa ich, musi je, co jakiś czas wymieniać. Trzeba soczewki konserwować za pomocą specjalnego płynu. Niestety podczas używania soczewek może dojść do pieczenia lub też swędzenia, jest to spowodowane używanymi płynami do konserwacji soczewek.

Kiedy do okulisty?

Kiedy do okulisty? Niejedna osoba zwykła odkładać w czasie wizyty u lekarzy, również u okulistów. Nie jest to zbyt dobry pomysł, gdyż noszenie szkieł korekcyjnych może uchronić nas przed pogłębianiem się wad wzroku. Jeśli zatem zauważymy u nas pierwsze objawy pogorszenia ostrości obrazu, powinniśmy niezwłocznie zapisać się do specjalisty. Dzięki temu szybko zaczniemy zwalczać skutki naszej wady. Pozwoli nam to na sprawniejsze funkcjonowanie, gdyż wreszcie będziemy wiedzieli, co dokładnie napisane jest na tablicy i kogo mijamy na środku zatłoczonej ulicy. Do okulisty niezwłocznie powinny udać się osoby, które zauważyły pogorszenie się ostrości obrazu, a na co dzień kierują pojazdami. Może się bowiem okazać, iż ich wada stanie się przyczyną groźnego wypadku. Jeśli natomiast już nosimy okulary, podręcznikowo powinniśmy odwiedzać okulistę raz na pół roku. W praktyce jednak wystarczy, jeśli po prostu zgłosimy się na wizytę, gdy zauważymy, że nasze szkła korekcyjne nie są wystarczające. Ważne jest również, by odwiedzić gabinet okulistyczny, gdy zapragniemy zmienić okulary na soczewki kontaktowe.

Okulary – niektóre zalety i wady

Okulary – niektóre zalety i wady Okulary są najdłużej stosowanym narzędziem do nieinwazyjnego korygowania wzroku. W Europie już od 1307 można było za pomocą tego włoskiego wynalazku poratować wzrok. Obecnie mimo dość groźnej konkurencji ze strony soczewek kontaktowych, to nadal okulary wiodą prym w wyścigu o przychylność nie tylko okulistów, ale przede wszystkim użytkowników. Okulary nie są idealne, podobnież zresztą jak ich konkurencja, czyli soczewki. Posiadają swoje wady i zalety, a każdy, komu zależy na swoim wzroku i musi wybrać pomiędzy tymi urządzeniami musi to zrobić samodzielnie po przestudiowaniu wszelkich za i przeciw. A co można powiedzieć o okularach,. Jakie one mają wady i zalety. Na pewno największą ich zaletą jest niesamowita łatwość ubierania i zdejmowania. Każdy nawet dziecko sobie da z tym radę. Kolejną zaletą jest ich trwałość. Przy odpowiednim obchodzeniu się z okularami można jedną parę nosić nawet kilka lat, przez co koszt zakupu rozkłada się na dłuższy okres. Do zalet można również zaliczyć, że poprzez różnorodność materiałów, z których są wykonane oprawki oraz kształtów i kolorów okulary stanowią również doskonały element ozdobny osoby, która nosi okulary, a nawet mogą one korygować, ukrywać pewne niedoskonałości. Najważniejszą zaletą okularów jest niewątpliwie to, że jest to do tej pory najtańsza i najbardziej popularna metoda poprawy wzroku. Do najbardziej istotnej wady okularów jest ograniczone pole widzenia, jakie mogą dać użytkownikowi – jest to bardzo istotne. Niestety ich rozmiary powodują, że są mniej praktyczne w przypadku uprawiania niektórych sportów oraz zawodów. Rozmiar i waga okularów powodują, ze mogą się odciskać na nosie oraz uszach, co w dłuższym okresie może spowodować dość duży dyskomfort.

Szkła kontaktowe

Szkła kontaktowe Szkła kontaktowe, podobnie jak okulary, korygują kąt padania światła na dno oka, lecz robią to o wiele dokładniej.Szkła kontaktowe, zwane inaczej soczewkami, pojawiły się na rynku kilkanaście lat temu i mają wśród osób z wadami wzroku coraz więcej zwolenników. Popularność zyskują ze względu na kilka swych właściwości, które sprawiają, że są niezwykle konkurencyjne dla okularów. Przede wszystkim szkła kontaktowe pozwalają ich użytkownikowi na zachowanie dyskrecji – nikt nie może się nawet domyślać, że osoba je nosząca ma jakąkolwiek wadę wzroku, ponieważ soczewki nie są widoczne. Wiele osób wstydzi się noszenia okularów, ponieważ uważają, że szpecą one twarz (co nie jest prawdą – jeżeli okulary są odpowiednio wybrane – upiększają twarz), są niewygodne, gdyż spadają i nie pokrywają całego oka. Soczewki rozwiązują te problemy. Oprócz tego, że są niewidoczne, to pokrywają całą gałkę oczną i dają ogromną ostrość i doskonałą jakość widzenia. Wadą soczewek natomiast nie jest jedynie ich dość wysoka cena, lecz także wymagana ogromna odpowiedzialność przy ich noszeniu. Szkła kontaktowe należy codziennie wkładać do specjalnego płynu i nie zapominać o ich wymianie. Najważniejsze jest jednak, aby nie zasnąć, zapominając uprzednio zdjąć je z oczu – może się to skończyć podrażnieniem oka lub o wiele poważniejszymi powikłaniami!