Wpisy oznaczone tagiem badanie

Dno prawdę ci powie

Dno prawdę ci powie Pewno każdy z nas słyszał o czymś takim jak badanie dna oka. Wielu z nas mogłoby się zapytać czy oko ma jakieś dno? Okazuje się, że tak, ale tak naprawdę to, po co bada się owo dno oka? Jak się okazuje, jest to bardzo ważne badanie pozwalające wykryć różne schorzenia? Zaleca się, zatem, aby każdy przynajmniej raz na pięć lat poddał się takiemu badaniu, gdyż dzięki temu może wcześniej wykryć różne zmiany w oku. Jeśli przekroczyliśmy czterdziestkę, to takie badanie zaleca się wykonać raz na dwa lata. Poza tym grupą osób, którym zaleca się takie badania są ci, którzy cierpią na cukrzycę, którzy skarżą się na bóle głowy lub też maja kłopoty z utrzymaniem równowagi. Można w tym miejscu zapytać, na czym dokładnie polega owo badanie dna oka? Przede wszystkim należy uspokoić wszystkich, którzy obawiają się jakiegoś bólu, gdyż w przypadku tego badania nie mamy styczności z żadnym bólem i jest to badanie nieinwazyjne. Do jego wykonania stosuje się specjalną aparaturę o nazwie oftalmoskop. Wygenerowana przez przyrząd wiązka światła w połączeniu z lusterkami i soczewkami pozwalają dokładnie zobaczyć lekarzowi tylną część oka pacjenta. Dzięki temu badaniu jest szansa na wykrycie pewnych schorzeń już w zalążku. Ważnym elementem jest konieczność uprzedniego rozszerzenia źrenic. W tym celu kwadrans przed badaniem podaje się specjalne krople do oczu. Krople te powodują, że po badaniu przez kilka minut mamy zaburzenia widzenia, a więc najlepiej na badanie dna oka udać się w towarzystwie kogoś bliskiego, abyśmy nie mieli żadnych kłopotów z powrotem do domu.

Szkła kontaktowe

Szkła kontaktowe Szkła kontaktowe, podobnie jak okulary, korygują kąt padania światła na dno oka, lecz robią to o wiele dokładniej.Szkła kontaktowe, zwane inaczej soczewkami, pojawiły się na rynku kilkanaście lat temu i mają wśród osób z wadami wzroku coraz więcej zwolenników. Popularność zyskują ze względu na kilka swych właściwości, które sprawiają, że są niezwykle konkurencyjne dla okularów. Przede wszystkim szkła kontaktowe pozwalają ich użytkownikowi na zachowanie dyskrecji – nikt nie może się nawet domyślać, że osoba je nosząca ma jakąkolwiek wadę wzroku, ponieważ soczewki nie są widoczne. Wiele osób wstydzi się noszenia okularów, ponieważ uważają, że szpecą one twarz (co nie jest prawdą – jeżeli okulary są odpowiednio wybrane – upiększają twarz), są niewygodne, gdyż spadają i nie pokrywają całego oka. Soczewki rozwiązują te problemy. Oprócz tego, że są niewidoczne, to pokrywają całą gałkę oczną i dają ogromną ostrość i doskonałą jakość widzenia. Wadą soczewek natomiast nie jest jedynie ich dość wysoka cena, lecz także wymagana ogromna odpowiedzialność przy ich noszeniu. Szkła kontaktowe należy codziennie wkładać do specjalnego płynu i nie zapominać o ich wymianie. Najważniejsze jest jednak, aby nie zasnąć, zapominając uprzednio zdjąć je z oczu – może się to skończyć podrażnieniem oka lub o wiele poważniejszymi powikłaniami!

Nowe życie z nowym wzrokiem

Nowe życie z nowym wzrokiem Obniżenie ostrości widzenia to z pewnością jest bardzo duży dyskomfort. Oczywiście najlepszym i zarazem najwłaściwszym sposobem postępowania w takiej sytuacji jest korekcja wzroku przy pomocy okularów. Część ludzi na świecie w sytuacji obniżenie ostrości widzenia decyduje się jednak na taki krok jak operację przeszczepu rogówki oka. Zasadniczo taki zabieg jest odradzany, jeśli jest możliwość dokonania korekcji wzroku przy pomocy okularów, aczkolwiek część pacjentów mimo wszystko decyduje się na taki krok. Ilość zabiegów przeszczepienia rogówki jest obecnie bardzo duża. Można powiedzieć, że jest to już swoistego rodzaju zabieg standardowy. Każdego roku mamy do czynienia z około stu tysiącami takich zabiegów na całym świecie, a w naszym kraju około 500. Na jego popularność wpływ ma pewnie również fakt, że w tylko dziesięciu procentach przypadków implant jest przez organizm odrzucany. Jednakże specjaliści nadal się upierają przy tym, aby zabiegów przeszczepienia rogówki dokonywać tylko wówczas, gdy jest wyraźne ku temu zalecenie. Taka sytuacja może nastąpić wówczas, gdy mamy znacznie obniżoną zdolność widzenia i okulary tak naprawdę wiele by nam nie dały, gdy rogówka ma niewłaściwy kształt, występuje silny ból oka, gdy mamy do czynienia z poważnymi uszkodzeniami mechanicznymi, oparzeniami chemicznymi czy też wówczas, gdy zostanie stwierdzony nowotwór oka. Oczywiście musi się w takiej sytuacji znaleźć odpowiedni dawca, aczkolwiek zbyt długo na ten organ nie trzeba obecnie czekać. Proces jest trudny jednakże możliwy do wyleczenia, dzięki nowoczesnej wiedzy i technologii.