Wpisy z kategorii Choroby oczu

Astygmatyzm

Astygmatyzm Nieumiejętność właściwego oszacowania odległości danego przedmiotu od wzroku nazywa się astygmatyzmem.Każdy z nas na pewno w swoim życiu spotkał się osobiście z przypadkiem osoby, która upierała się, że samochód stojący w rzeczywistości pięć metrów od niej tak naprawdę stoi w oddaleniu dwudziestu metrów. Być może sami mamy problem z ustaleniem położenia przedmiotów? Tak czy inaczej, wada, jaką jest astygmatyzm, dotyka duży odsetek społeczeństwa i utrudnia normalną egzystencję w dużym stopniu. Osoba dotknięta tym schorzeniem nie potrafi określić, w jakimi mniej więcej oddaleniu znajdują się konkretne przedmioty, ludzie czy zwierzęta. Problem ten jest najbardziej niebezpieczny, podczas, gdy osoba cierpiąca na opisywane schorzenie musi poruszać się po często uczęszczanej drodze – nie potrafiąc oszacować odległości, może wejść prosto pod koła samochodu. Osoby dotknięte astygmatyzmem nie powinny również poruszać się samochodami innymi pojazdami silnikowymi. Ponadto, niewskazane jest dla nich używanie maszyn, które posiadają ostre części obrotowe. Astygmatyzm można korygować specjalnymi szkłami, jednakże jakość widzenia i tak nie jest zadowalająca.

Zaćma – choroba nie tylko osób starszych

Zaćma – choroba nie tylko osób starszych Zaćma jest to choroba oczu, która związana najczęściej jest z wiekiem pacjenta. Uważało się, że jest to jak najbardziej naturalny stan, w którym soczewka oka traciła swoje właściwości, wówczas mętnieje i nie przepuszcza odpowiedniej ilości światła na siatkówkę. Jednak jak pokazały ostatnie badania, przyczyną zaćmy mogą również być zmiany genetyczne, nadciśnienie, cukrzyca oraz niektóre odniesione urazy oka. Zaćma jest chorobą, w której objawy są w początkowej fazie bardzo mało zauważalne. Z czasem jednak objawy są, co raz wyraźniejsze, zalicza się do nich niewyraźne lub przymglone widzenie, nadwrażliwość na światło, występuje również konieczność częstych zmian wymiany szkieł korekcyjnych. Zaćma jest chorobą, której postępów nie można wprawdzie opóźnić, jednak jest również chorobą, której postępy można przyśpieszyć nieodpowiedzialnym zachowaniem się, takim jak nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu czy też otyłość. Zaćma może być leczona. Leczenie zaćmy w stadium początkowym następuje poprzez korekcję wzroku, a także chronienie soczewki przed bezpośrednim padaniem na nią światła. W późniejszym stadium zaćma może być leczona jedynie operacyjnie. Leczenie operacyjne jest bardzo skuteczne. Polega ono najczęściej na zamianie soczewki naturalnej inną tzw. soczewką wewnątrz gałkową, która może wystąpić w trzech odmianach – typowej jednoogniskowej, wieloogniskowej oraz soczewki akomodacyjnej. W leczeniu zaćmy bardzo ważna jest odpowiednio wczesna i trafna diagnoza. Może ona spowodować, że zaćma może być leczona nieinwazyjnie, a jedynie przez odpowiednią korekcję oczu za pomocą szkieł, soczewek itp.

Dno prawdę ci powie

Dno prawdę ci powie Pewno każdy z nas słyszał o czymś takim jak badanie dna oka. Wielu z nas mogłoby się zapytać czy oko ma jakieś dno? Okazuje się, że tak, ale tak naprawdę to, po co bada się owo dno oka? Jak się okazuje, jest to bardzo ważne badanie pozwalające wykryć różne schorzenia? Zaleca się, zatem, aby każdy przynajmniej raz na pięć lat poddał się takiemu badaniu, gdyż dzięki temu może wcześniej wykryć różne zmiany w oku. Jeśli przekroczyliśmy czterdziestkę, to takie badanie zaleca się wykonać raz na dwa lata. Poza tym grupą osób, którym zaleca się takie badania są ci, którzy cierpią na cukrzycę, którzy skarżą się na bóle głowy lub też maja kłopoty z utrzymaniem równowagi. Można w tym miejscu zapytać, na czym dokładnie polega owo badanie dna oka? Przede wszystkim należy uspokoić wszystkich, którzy obawiają się jakiegoś bólu, gdyż w przypadku tego badania nie mamy styczności z żadnym bólem i jest to badanie nieinwazyjne. Do jego wykonania stosuje się specjalną aparaturę o nazwie oftalmoskop. Wygenerowana przez przyrząd wiązka światła w połączeniu z lusterkami i soczewkami pozwalają dokładnie zobaczyć lekarzowi tylną część oka pacjenta. Dzięki temu badaniu jest szansa na wykrycie pewnych schorzeń już w zalążku. Ważnym elementem jest konieczność uprzedniego rozszerzenia źrenic. W tym celu kwadrans przed badaniem podaje się specjalne krople do oczu. Krople te powodują, że po badaniu przez kilka minut mamy zaburzenia widzenia, a więc najlepiej na badanie dna oka udać się w towarzystwie kogoś bliskiego, abyśmy nie mieli żadnych kłopotów z powrotem do domu.

Szkła kontaktowe

Szkła kontaktowe Szkła kontaktowe, podobnie jak okulary, korygują kąt padania światła na dno oka, lecz robią to o wiele dokładniej.Szkła kontaktowe, zwane inaczej soczewkami, pojawiły się na rynku kilkanaście lat temu i mają wśród osób z wadami wzroku coraz więcej zwolenników. Popularność zyskują ze względu na kilka swych właściwości, które sprawiają, że są niezwykle konkurencyjne dla okularów. Przede wszystkim szkła kontaktowe pozwalają ich użytkownikowi na zachowanie dyskrecji – nikt nie może się nawet domyślać, że osoba je nosząca ma jakąkolwiek wadę wzroku, ponieważ soczewki nie są widoczne. Wiele osób wstydzi się noszenia okularów, ponieważ uważają, że szpecą one twarz (co nie jest prawdą – jeżeli okulary są odpowiednio wybrane – upiększają twarz), są niewygodne, gdyż spadają i nie pokrywają całego oka. Soczewki rozwiązują te problemy. Oprócz tego, że są niewidoczne, to pokrywają całą gałkę oczną i dają ogromną ostrość i doskonałą jakość widzenia. Wadą soczewek natomiast nie jest jedynie ich dość wysoka cena, lecz także wymagana ogromna odpowiedzialność przy ich noszeniu. Szkła kontaktowe należy codziennie wkładać do specjalnego płynu i nie zapominać o ich wymianie. Najważniejsze jest jednak, aby nie zasnąć, zapominając uprzednio zdjąć je z oczu – może się to skończyć podrażnieniem oka lub o wiele poważniejszymi powikłaniami!