Wpisy oznaczone tagiem jaskra

Choroby oczu

Choroby oczu Choroby oczu dotykają, co raz większą liczbę osób. Są one spowodowane nie tylko urazami czy też zakażeniami, ale przede wszystkim tzw. chorobami cywilizacyjnymi jak cukrzyca, nadciśnienie. Inaczej mówiąc choroby oczu są wyrazem patologicznych miejscowych zmian, które są spowodowane przez czynniki zewnętrzne lub też, jako efekt układu schorzenia, najczęściej cukrzycy oraz nadciśnienia. Trzeba pamiętać, że oczy to bardzo delikatny organ i narażony na oddziaływanie różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych.. Co gorsza choroby oczu mogą dotykać nie tylko poszczególnych elementów oka jak źrenica, soczewka, i innych elementów, na które się składa oko, ale również narządów dodatkowych, do których można zaliczyć między innymi mięśnie poruszające okiem, spojówki, czy też powieki, które są związane z okiem. Do najczęstszych chorób oka, które dotykają ludzi zalicza się jaskrę, – czyli nieodwracalne i postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego, które jest spowodowane przez wzrastające ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Kolejną chorobą, która dotyka oko jest zaćma czyli utrata przejrzystości soczewki oka, która bardzo często postępuje z wiekiem. Objawem tej choroby jest wrażliwość na światło lśnienie, słabe widzenie w nocy oraz zmniejszenie postrzegania intensywności barw. Do bardzo częstych chorób oczu należy zapalenie spojówek, spowodowane jest zakażeniem bakteryjnym lub też wirusowym. Objawem zapalenia spojówek jest uczucie pieczenia oka, uczucie jakby w oku było ciało obce. Prawie wszystkie choroby oczu są uleczalne, jednak niektóre wymagają szybkiego rozpoznania, wówczas można reagować o wiele skuteczniej.

Jaskra nie musi oznaczać wyroku

Jaskra nie musi oznaczać wyroku Jaskra jest jedną z nielicznych chorób oczu, która jest nieodwracalna. Jaska polega na nieodwracalnym i postępującym uszkodzeniu nerwu. Jest to najczęstszy powód ślepoty wg badań WHO. Zgodnie z danymi na świecie stwierdzono ponad 7 milionów ludzi, którzy z powodu tej nieuleczalnej choroby. Jak się szacuje około 800 tysięcy ludzi w Polsce choruje na jaskrę, ale jedynie 150 tysięcy z nich się poddaje leczeniu. Jest to typ[owa choroba cywilizacyjne. Powodem obumierania nerwu wzrokowego jest wzrost ciśnienia w gałce ocznej, którego najczęstszym powodem jest nadciśnienie tętnicze i wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Jest to choroba bardzo niebezpieczna, większość osób, które chorują na jaskrę nie jest świadoma tego, że choruje. Przyczyną tego jest fakt, że w początkowej fazie jest to choroba bezobjawowa. Dopiero, kiedy jaskra jest już zaawansowana i uszkodzenia nerwu SA już znaczne występuje początkowo zmniejszenie pola widzenia, ewentualnie chory może w innej odmianie jaskry widzieć tęczowe okręgi wokół źródła światła. Jest to choroba nieuleczalna, ale można zahamować jej objawy. Jednak, aby to było możliwe, konieczne jest szybkie wykrycie tej choroby. Jeszcze nie dawno uważano, ze na jaskrę mogą zachorować jedynie osoby, które przekroczyły czterdziesty rok życia, ale jak wskazały najnowsze badania, wiek nie ma tu nic wspólnego z możliwością zachorowania na jaskrę. Choroba ta może zarówno dotknąć małe dziecka jak i starszych ludzi. Właściwe leczenie oraz odpowiednio wczesna i prawidłowa diagnoza może zatrzymać postępy choroby. Bardzo pozytywnie nastraja również fakt, że co raz skuteczniejsze są metody wspomagające leczenie.

Zaćma, jaskra

Zaćma, jaskra Niektóre choroby oczu, takie jak zaćma i jaskra postępują wraz z wiekiem pacjenta i prowadzą nawet do ślepoty.Wady wzroku, takie jak dalekowzroczność, krótkowzroczność oraz astygmatyzm, są możliwe do korekcji różnymi sposobami – okularami, soczewkami, zabiegami laserowymi Nie utrudniają więc one życia w znaczący sposób ze względu na rozwijającą się technikę walki z wadami wzroku. Istnieją jednak poważne choroby oczu, które często są nieuleczalne. Należą do nich zaćma oraz jaskra. Choroby te na ogół są dziedziczne. Ich pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się po pięćdziesiątym roku życia, lecz czasem symptomy tych chorób widoczne są już u ludzi młodych. Na początkach choroby oczywiście dyskomfort w widzeniu można niwelować za pomocą standardowych okularów korekcyjnych, jednakże z pogłębianiem się schorzenia jest to niemożliwe. Choroby te, bowiem pogłębiają się wraz z upływem lat życia chorego najczęściej prowadzą do całkowitej ślepoty. U niektórych pacjentów możliwe jest przeprowadzenie zabiegów operacyjnych, które zatrzymują lub opóźnia rozwój choroby. Niestety, wiele osób całkowicie traci wzrok.