Wpisy oznaczone tagiem korekcja

Korekcja okularami

Korekcja okularami Najbardziej powszechną metodą korygowania wad wzroku jest noszenie odpowiednio dobranych okularów.Najczęstszą przyczyną wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm jest nieprawidłowy sposób wygięcia rogówki oka, przez co światło na nią padające odbija się pod złym kątem, co sprawia, że widziane obrazy są nieostre. Z tego też powodu w niezwykle łatwy sposób można skorygować tę wadę za pomocą szkieł, które spowodują odpowiednie odbijanie się światła od oka i poprawne widzenie. Rodzaj oraz moc szkieł okularach dobiera okulista podczas dwóch rodzajów badań. Podczas pierwszego nich, standardowego i używanego od dawna, pacjent zakłada różne rodzaje szkieł stara się odczytać napisy oraz cyfry, umieszczone w pewnych odległościach. Dzięki temu lekarz może ocenić, jaki rodzaj korekcji jest niezbędny. Drugi, bardziej nowoczesny rodzaj badania polega na dobieraniu szkieł podczas automatycznego badania. „Inteligentna” maszyna bada oko pacjenta i wybiera odpowiedni rodzaj okularów. Okulary nie tylko są pomocne, lecz również mogą stanowić ozdobę twarzy człowieka. Nie dają jednak pełnego komfortu widzenia – wokół oprawek pozostaje „wolne miejsce”.

Okulary najpopularniejszy sposób korygowania wad wzroku

Okulary najpopularniejszy sposób korygowania wad wzroku Wada wzroku nie jest obecnie czymś dziwnym. Niestety, co raz większa liczba osób skarży się na mniejszą lub też większą wadę, która wymaga korekcji. Już od wieków najczęściej stosowanym sposobem korekcji wad okulistycznych są okulary. Okulary posiadają wiele zalet, jako narzędzie do korygowania wad wzroku. Najważniejszą chyba jest to, że są względnie tanie. Ich cena to jest składowa kosztów oprawek oraz szkieł korekcyjnych. Przeciwnicy okularów twierdzą, że o wiele taniej wychodzą soczewki kontaktowe, ale przecież trzeba pamiętać, że soczewki należy, co chwila wymieniać, co sprawia, że ich koszt w okresie podobnym do używania okularów jest większy. Kolejną zaletą używania okularów jest prostota ich używania. Każdy sobie da rady z założeniem i używaniem okularów. Okulary można również używać, jako ozdobę twarzy, może nawet korygować jej niedoskonałości. Jest to również najbardziej praktyczna metoda korekcji wzroku. Niestety nie jest to metoda doskonała. Osoby, które korzystają z okularów wiedzą, że kąt widzenia nie jest zbyt duży. Szczególnie, jeśli ktoś uprawia niektóre sporty odczuwa dyskomfort przy noszeniu okularów, lub tez musi kupować specjalny rodzaj oprawek. Kolejną sprawą, która powoduje, że okulary są mniej komfortowe niż w przypadku korzystania z soczewek kontaktowych – w przypadku niższych temperatur szkła okularów parują. Okulary nie są również idealne, jeśli chodzi o przekaz obrazu. Może się zdarzyć, że przedmiot, na który się patrzy jest bliżej lub dalej niż jest w rzeczywistości. Patrzenie przez brzegowe części szkieł mogą również spowodować zniekształcenie ich krawędzi.

Nowe życie z nowym wzrokiem

Nowe życie z nowym wzrokiem Obniżenie ostrości widzenia to z pewnością jest bardzo duży dyskomfort. Oczywiście najlepszym i zarazem najwłaściwszym sposobem postępowania w takiej sytuacji jest korekcja wzroku przy pomocy okularów. Część ludzi na świecie w sytuacji obniżenie ostrości widzenia decyduje się jednak na taki krok jak operację przeszczepu rogówki oka. Zasadniczo taki zabieg jest odradzany, jeśli jest możliwość dokonania korekcji wzroku przy pomocy okularów, aczkolwiek część pacjentów mimo wszystko decyduje się na taki krok. Ilość zabiegów przeszczepienia rogówki jest obecnie bardzo duża. Można powiedzieć, że jest to już swoistego rodzaju zabieg standardowy. Każdego roku mamy do czynienia z około stu tysiącami takich zabiegów na całym świecie, a w naszym kraju około 500. Na jego popularność wpływ ma pewnie również fakt, że w tylko dziesięciu procentach przypadków implant jest przez organizm odrzucany. Jednakże specjaliści nadal się upierają przy tym, aby zabiegów przeszczepienia rogówki dokonywać tylko wówczas, gdy jest wyraźne ku temu zalecenie. Taka sytuacja może nastąpić wówczas, gdy mamy znacznie obniżoną zdolność widzenia i okulary tak naprawdę wiele by nam nie dały, gdy rogówka ma niewłaściwy kształt, występuje silny ból oka, gdy mamy do czynienia z poważnymi uszkodzeniami mechanicznymi, oparzeniami chemicznymi czy też wówczas, gdy zostanie stwierdzony nowotwór oka. Oczywiście musi się w takiej sytuacji znaleźć odpowiedni dawca, aczkolwiek zbyt długo na ten organ nie trzeba obecnie czekać. Proces jest trudny jednakże możliwy do wyleczenia, dzięki nowoczesnej wiedzy i technologii.

Sposoby korekcji

Sposoby korekcji Oczywistym wydaje się, iż najpopularniejszym sposobem na korekcję wad wzorku jest wybór odpowiednich okularów. Rzeczywiście tak właśnie zwykle postępuje się, gdy u danej osoby zdiagnozuje się daleko czy krótkowzroczność. Okulary są wprawdzie drogie, ale jeśli raz kupimy ładne, pasujące do naszej twarzy oprawki, możemy cieszyć się nimi bardzo długo i w prazie pogłębiania się wady, wystarczy tylko wymieniać szkła na mocniejsze. Jeśli jednak nie podoba nam się pomysł na noszenie okularów możemy spróbować alternatywnych metod. Jedną z nich jest na pewno dobór soczewek kontaktowych. Ich zakup sprawi, że będziemy mogli cieszyć się ostrym obrazem bez konieczności wkładania na nos uciążliwych i mniej estetycznych okularów. Soczewki kontaktowe nie są jednak rozwiązaniem dla wszystkim i z pewnością nie będą polecane dla maluchów. Starsi mogą pozwolić sobie jednak na ten komfort. Idealnym rozwiązaniem mogłoby wydawać się skorygowanie wady za pomocą laserów. Trzeba jednak uzyskać zgodę lekarza i skończyć dwadzieścia jeden lat.