Wpisy oznaczone tagiem krótkowzroczność

O krótkowzroczności

O krótkowzroczności Obecnie z powodu krótkowzroczności okulary noszą tysiące Polaków. Wielu z nich to jeszcze dzieci bądź młodzież, które psują wzrok przez ciągłe przesiadywanie przed ekranem komputera czy telewizora. Nie można bowiem powiedzieć, by spędzanie pięciu czy sześciu godzin przed monitorem miało zbawienny wpływ na nasze oczy. Krótkowzroczność zaczyna się dość niewinnie i jeśli nie musimy codziennie wytężać wzroku, możemy nawet jej nie dostrzec. Jeśli jednak siedzimy w ostatniej ławce bądź nasz telewizor stoi w dużej odległości od kanapy, na pewno bardzo szybko zauważymy, gdy nasz wzrok zacznie się pogarszać. Zaczyna się oczywiście od niemożliwości odczytania wyrazów na ekranie. Później może dojść nawet do tego, iż bez szkieł korekcyjnych trudno będzie nam rozpoznać mijanych przechodniów. Nie mniej jednak korekcja krótkowzroczności nie jest bardzo trudna. Wystarczy włożyć na nos odpowiednie okulary i już można cieszyć się ostrym obrazem. Przy małych wadach warto nosić okulary, tylko wówczas, gdy tego potrzebujemy czyli na przykład w czasie lekcji.

Wady wzroku

Wady wzroku Co raz częściej ludzie potrzebują korekty wzroku. Najczęściej spowodowane jest to z powodu mniejszej lub większej wady wzroku. Wada wzroku jest to niezdolność oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na siatkówce. Wadę wzroku można najczęściej skorygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub też za pomocą operacji. Do najczęstszych wad wzroku można zaliczyć astygmatyzm, nadwzroczność, krótkowzroczność, prezbiopia. Astygmatyzm jest to wada spowodowana nieregularnym kształtem rogówki. Osoby cierpiące na ten rodzaj wady wzroku najczęściej widzą nieostro. Jest to najczęściej wada dziedziczna, choć czasem styl życia może spowodować jej wystąpienie. Objawem Astygmatyzmu może być mrużenie oczu, ból głowy, częste przemęczenie oczu. Astygmatyzm jest bardzo często związany z innymi wadami wzroku jak nadwzroczność lub krótkowzroczność. Leczenie tej wady jest bardzo proste – należy używać soczewek kontaktowych lub okulary. Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Osoby cierpiące na tą wadę doskonale widzą przedmioty z bliskiej odległości, natomiast przedmioty znajdujące się daleko będą widziane niewyraźnie. Przyczyną krótkowzroczności jest zbyt krótka soczewka, przez co obraz, jaki jest tworzony przez nią nie trafia bezpośrednio na siatkówkę, ale jest niejako przed nią. Podobnie jak w przypadku astygmatyzmu leczy się ją najczęściej poprzez stosowanie okularów oraz soczewek korekcyjnych. Krótkowzroczność bardzo często stabilizuje się z wiekiem. Dalekowzroczność zwana również nadwzrocznością jest wada oka, w której soczewka oka ma zbyt długą ogniskową. Obrazy, które są w dalszej odległości osoby cierpiące na tą wadę widzą doskonale, natomiast te położone blisko są jakby za mgłą. Dzieje się tak, bo obraz skupia się za siatkówką. Jest to wada, która najczęściej rozwija się wraz z wiekiem.

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność Niemożność dostrzegania w pełnej ostrości obiektów oddalonych o kilkanaście metrów to ogromny dyskomfort. Coraz więcej osób cierpi na wadę wzroku, która uniemożliwia dostrzeganie rzeczy, ludzi oraz obiektów oddalonych od oczu na kilkanaście metrów, a czasem nawet kilka metrów w pełnej ostrości. Krótkowzroczność to wada powodowana przez nieodpowiednie wyprofilowanie rogówki oka – źle wygięta powierzchnia oczna sprawia, że światło odbija się w nieodpowiednią stronę i powoduje dyskomfort w widzeniu. Dyskomfort ten jest zróżnicowany – wada czasem sprawia, że osoba ma zamazany obraz oddalony od siebie na kilkanaście, kilkadziesiąt metrów, wada o wysokim stopniu powoduje, że uniemożliwione jest nawet czytanie z odległości metra. Krótkowzroczność jest wadą, która dotyka zazwyczaj nastolatków i osoby młode, które uczęszczają do szkoły i dużo czasu poświęcają czytaniu; jest również charakterystyczna dla tych, którzy dużo czasu spędzają przy monitorze komputera i telewizora, może być również wrodzona genetycznie (dziedziczna). Osoby krótkowzroczna jednakże na ogół widzą bardzo dobrze z bliskich odległości i nie potrzebują korekcji wzroku podczas wykonywania codziennych czynności lub czytania, ponieważ przedmioty „bliskie” widzą doskonale.