Wpisy oznaczone tagiem oczy

Zezowate szczęście

Zezowate szczęście Istnieje w naszym społeczeństwie pojęcie zezowatego szczęścia, aczkolwiek z pewnością, jeśli stykamy się z problemem zeza, to nie ma to nic wspólnego ze stanem szczęścia. Czym jest zez i czy konieczne jest jego leczenie? Zasadniczo to drugie pytanie można uznać za retoryczne, gdyż zez jest taką wadą wzroku, którą trzeba leczyć. Zaleca się, aby to robić w odniesieniu do dzieci powyżej trzeciego miesiąca życia. Jeśli zez zauważymy wcześniej, należy poczekać, ponieważ może on sam ustąpić. Czym jednak jest ów zez? To nic innego jak niewłaściwe ułożenie gałek ocznych. Wyróżniamy zez zbieżny, gdy oko znajduje się bliżej nosa oraz zez rozbieżny, gdy oko ucieka w stronę naszej skroni. Tu nie chodzi jedynie o wygląd, ale przede wszystkim chodzi o to, że osoba borykająca się z problemem zeza, źle widzi i na pewno jest to ogromny dyskomfort. Zez oczywiście się leczy i podstawową metodą na to jest stosowanie specjalnych okularów korekcyjnych. Dopiero wówczas, jeśli stosowanie tychże okularów nie przyniesie oczekiwanych efektów, można sięgnąć po bardziej zaawansowane metody leczenia zeza, czyli oczywiście operację chirurgiczna dokonywaną w klinice okulistycznej. Jedno jest pewne. Zeza nie wolno pozostawiać samemu sobie, bo niestety będzie powodował coraz gorszą, jakość widzenia. Z problemem tym spotykamy się w naszym społeczeństwie dosyć powszechnie i zasadniczo w większości przypadków bardzo łatwo można tę wadę wzroku usunąć, aczkolwiek oczywiście każdy przypadek powinien być indywidualnie przebadany przez specjalistę z dziedziny okulistyki.

Choroby oczu

Choroby oczu Choroby oczu dotykają, co raz większą liczbę osób. Są one spowodowane nie tylko urazami czy też zakażeniami, ale przede wszystkim tzw. chorobami cywilizacyjnymi jak cukrzyca, nadciśnienie. Inaczej mówiąc choroby oczu są wyrazem patologicznych miejscowych zmian, które są spowodowane przez czynniki zewnętrzne lub też, jako efekt układu schorzenia, najczęściej cukrzycy oraz nadciśnienia. Trzeba pamiętać, że oczy to bardzo delikatny organ i narażony na oddziaływanie różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych.. Co gorsza choroby oczu mogą dotykać nie tylko poszczególnych elementów oka jak źrenica, soczewka, i innych elementów, na które się składa oko, ale również narządów dodatkowych, do których można zaliczyć między innymi mięśnie poruszające okiem, spojówki, czy też powieki, które są związane z okiem. Do najczęstszych chorób oka, które dotykają ludzi zalicza się jaskrę, – czyli nieodwracalne i postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego, które jest spowodowane przez wzrastające ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Kolejną chorobą, która dotyka oko jest zaćma czyli utrata przejrzystości soczewki oka, która bardzo często postępuje z wiekiem. Objawem tej choroby jest wrażliwość na światło lśnienie, słabe widzenie w nocy oraz zmniejszenie postrzegania intensywności barw. Do bardzo częstych chorób oczu należy zapalenie spojówek, spowodowane jest zakażeniem bakteryjnym lub też wirusowym. Objawem zapalenia spojówek jest uczucie pieczenia oka, uczucie jakby w oku było ciało obce. Prawie wszystkie choroby oczu są uleczalne, jednak niektóre wymagają szybkiego rozpoznania, wówczas można reagować o wiele skuteczniej.

A tyle tego mamy

A tyle tego mamy Każdego dnia jesteśmy narażeni na wiele chorób. Między innymi ryzyko to dotyczy jednego z ważniejszych narządów, jakimi każdy człowiek dysponuje, czyli oczu. Zasadniczo możemy wymienić tylko kilka możliwych schorzeń, jakie nam grożą, ale tak naprawdę medycyna wymienia bardzo wiele różnych schorzeń dotyczących narządu wzroku. Choroby oczu można bardzo łatwo podzielić w zależności od konkretnego miejsca ich wystąpienia. I dlatego też możemy wymienić takie grupy chorób oczu jak: choroby powiek, choroby spojówek, choroby narządy łzowego, choroby gałki ocznej, choroby oczodołu oraz choroby nerwu wzrokowego. Niektóre ze schorzeń możemy przejąć w genach po rodzinie, a raczej skłonności do zachorowania, a inne są wynikiem różnych czynników zewnętrznych bądź też trybu życia. Zasadniczo, jeśli mówimy o chorobach oczu to najczęściej wymienia się takie schorzenia jak zaćma, jaskra czy też zez. Jest to jednak tylko kropla w morzu wszystkich możliwości. Wymienione powyżej dwie pierwsze choroby to jednak bardzo poważne schorzenia, których na pewno nie możemy lekceważyć, a jeśli w naszych rodzinach w przeszłości one występowały, to bezwzględnie powinniśmy badań nasz wzrok, co pewien czas. Są to, bowiem choroby, które początkowo mogą przebiegać bezobjawowo, a jak wiadomo, im wcześniej zauważymy pewne niepokojące zmiany i podejmiemy leczenie, tym większe będziemy mieć szanse na wyleczenie lub przynajmniej na zahamowanie rozwoju danej choroby. Podobnie zresztą jak z każdą inną chorobą oczu, a te przecież są tak ważne w naszej codzienności.