Wpisy oznaczone tagiem odległość

Soczewki progresywne – wady i zalety

Soczewki progresywne – wady i zalety Wiele osób po czterdziestym roku życia potrzebuje do funkcjonowania dwóch par okularów. Jedne okulary są do patrzenia blisko, czyli najczęściej do czytania, pracy przy komputerze, drugie okulary służą do normalnego chodzenia, czyli są do tzw. dali. Jak kłopotliwe jest używanie dwóch par okularów wie nie jeden ich użytkownik. Właśnie dla tych osób opracowano nowy rodzaj soczewek – soczewki progresywne. Są to soczewki, które są jakby złożone z dwóch rodzajów soczewek. Dają one niesamowitą wygodę użytkownikom, gdyż dzięki nim można normalnie widzieć nie zależnie od tego, czy przedmiot, na który patrzymy jest umieszczony daleko, czy tez blisko. Są to soczewki doskonałe dla osób, które cenią sobie wygodę i użyteczność. Okulary z takimi soczewkami to jest jakby połączenie trzech rodzajów okularów w jednym. Jednak nie każdy może używać takich soczewek. Przed ich kupnem należy poddać się dokładnemu badaniu. Następnie należy skorzystać z usług optyka, który zapozna się ze stylem życia osoby, która decyduje się na okulary czy więcej czyta książki, czy też więcej czasu spędza na pracy przy komputerze. Taki wywiad pozwoli dobrać optykowi na odpowiednie dobranie soczewek. Soczewki progresywne wymagają przyzwyczajenia się do nich. Jest to spowodowane konstrukcją, soczewka progresywna w części dolnej pozwala na korzystania z okularów jak do patrzenia blisko, natomiast górna ich część służy do dali. Używanie, więc soczewek progresywnych wymaga od użytkownika częstszego poruszania głową za obserwowanym przedmiotem, – jeśli przedmiot, który chce się zobaczyć na dole trzeba pochylić głowę, jeśli na górze podnieść głowę do góry itp.

Astygmatyzm

Astygmatyzm Nieumiejętność właściwego oszacowania odległości danego przedmiotu od wzroku nazywa się astygmatyzmem.Każdy z nas na pewno w swoim życiu spotkał się osobiście z przypadkiem osoby, która upierała się, że samochód stojący w rzeczywistości pięć metrów od niej tak naprawdę stoi w oddaleniu dwudziestu metrów. Być może sami mamy problem z ustaleniem położenia przedmiotów? Tak czy inaczej, wada, jaką jest astygmatyzm, dotyka duży odsetek społeczeństwa i utrudnia normalną egzystencję w dużym stopniu. Osoba dotknięta tym schorzeniem nie potrafi określić, w jakimi mniej więcej oddaleniu znajdują się konkretne przedmioty, ludzie czy zwierzęta. Problem ten jest najbardziej niebezpieczny, podczas, gdy osoba cierpiąca na opisywane schorzenie musi poruszać się po często uczęszczanej drodze – nie potrafiąc oszacować odległości, może wejść prosto pod koła samochodu. Osoby dotknięte astygmatyzmem nie powinny również poruszać się samochodami innymi pojazdami silnikowymi. Ponadto, niewskazane jest dla nich używanie maszyn, które posiadają ostre części obrotowe. Astygmatyzm można korygować specjalnymi szkłami, jednakże jakość widzenia i tak nie jest zadowalająca.

Widzieć na każdą odległość

Widzieć na każdą odległość Problem dalekowzroczności i krótkowzroczności znany jest nie od dzisiaj. Zasadniczo jedna osoba jest dalekowidzem lub krótkowidzem i korzysta z jednej pary okularów korekcyjnych. Jednakże w pewnych sytuacjach stykamy się z osobami, które są zarówno dalekowidzami i krótkowidzami i te osoby powinny mieć dwie pary okularów i większość z nich właśnie używa dwóch par okularów. Można powiedzieć, że jest to sytuacja daleko niekomfortowa, bo noszenie dwóch par okularów ze sobą i ciągłe ich zmienianie w zależności od sytuacji nie można zaliczyć do przyjemnych. Czy można w takiej sytuacji coś z tym zrobić? Jak najbardziej tak, ponieważ współcześnie mamy do czynienia z czymś takim jak soczewki progresywne. Eliminują one konieczność noszenia dwóch par okularów, a tym samym poprawiają komfort codzienności. Na czym polega ich działanie? Dolna część tychże soczewek odpowiedzialna jest za patrzenie na bliżej położone elementy, a górna część na patrzenie w dal. Pomiędzy tymi dwiema częściami soczewki mamy do czynienia z tak zwanym kanałem progresji, dzięki czemu bez większego problemu możemy patrzeć na rzeczywistość pośrednią. Jest to na pewno bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które borykają się z problemem kłopotów widzenia zarówno na bliższe jak i dalsze odległości. Czy jest to rozwiązanie drogie? Zasadniczo wszelkie produkty jak soczewki kontaktowe czy też szkła okularowe to produkty, które do tanich nie należą, ale oczywiście zdrowie naszych oczu w tym momencie jest najważniejsze i w takie soczewki progresywne na pewno warto zainwestować.

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność Niemożność dostrzegania w pełnej ostrości obiektów oddalonych o kilkanaście metrów to ogromny dyskomfort. Coraz więcej osób cierpi na wadę wzroku, która uniemożliwia dostrzeganie rzeczy, ludzi oraz obiektów oddalonych od oczu na kilkanaście metrów, a czasem nawet kilka metrów w pełnej ostrości. Krótkowzroczność to wada powodowana przez nieodpowiednie wyprofilowanie rogówki oka – źle wygięta powierzchnia oczna sprawia, że światło odbija się w nieodpowiednią stronę i powoduje dyskomfort w widzeniu. Dyskomfort ten jest zróżnicowany – wada czasem sprawia, że osoba ma zamazany obraz oddalony od siebie na kilkanaście, kilkadziesiąt metrów, wada o wysokim stopniu powoduje, że uniemożliwione jest nawet czytanie z odległości metra. Krótkowzroczność jest wadą, która dotyka zazwyczaj nastolatków i osoby młode, które uczęszczają do szkoły i dużo czasu poświęcają czytaniu; jest również charakterystyczna dla tych, którzy dużo czasu spędzają przy monitorze komputera i telewizora, może być również wrodzona genetycznie (dziedziczna). Osoby krótkowzroczna jednakże na ogół widzą bardzo dobrze z bliskich odległości i nie potrzebują korekcji wzroku podczas wykonywania codziennych czynności lub czytania, ponieważ przedmioty „bliskie” widzą doskonale.