Wpisy z kategorii Okulary

Okulary progresywne – zalety i wady

Okulary progresywne – zalety i wady Na rynku okulistycznym, co chwila można spotkać jakieś nowe wynalazki, które mają polepszyć życie osobom, które mają problemy ze wzrokiem. W ostatnim czasie pojawiły się okulary progresywne. Można zaobserwować reklamy w mediach, które wychwalają ten rodzaj okularów, zachwalając je, że zastępują one dwie pary okularów – te do czytania, czy też pracy przy komputerze oraz okulary przeznaczone do normalnego chodzenia. Jaka jest jednak prawda dotycząca tych okularów? Okulary progresywne są przeznaczone głównie dla osób, które noszą już na stałe okulary i ukończyły 40 rok życia. Zasada działania tych okularów polega na tym, że każda soczewka umożliwia czytać czy korzystać z komputera i korzystać jak do dali na przykład do oglądania filmów, wykonywania codziennych prac. Konstrukcja soczewek pozwala na usunięcie linii podziału i okulary wyglądają jak zwyczajne. Dzięki temu przy pomocy tylko jednej pary okularów w tym samym czasie można pracować na komputerze, a jednocześnie obserwować, co się dzieje za oknem. Wygląda to w opisie wspaniale, jednak takie nie jest. Okulary zazwyczaj powodują, że kąt widzenia obrazu nie jest zbyt wielki, a kiedy jeszcze bardziej się ograniczy pole widzenia prze wprowadzenie podziału dla dwóch rodzajów soczewek, może się okazać, ze wykonywanie niektórych czynności, jak jazda samochodem może być niebezpieczna. Kolejną sprawą jest fakt, że do noszonych okularów trzeba się przyzwyczaić. Trwa to zazwyczaj około dwóch tygodni i podczas tego okresu adaptacyjnego użytkownika okularów może boleć głowa. Jest to spowodowane ty, że trzeba zmienić całkowicie sposób korzystania z okularów. Patrząc na boki lub też w dół trzeba pochylić lub przekręcić głowę, nie można w tym przypadku skierować tylko oczu w pożądanym kierunku.

Okulary – niektóre zalety i wady

Okulary – niektóre zalety i wady Okulary są najdłużej stosowanym narzędziem do nieinwazyjnego korygowania wzroku. W Europie już od 1307 można było za pomocą tego włoskiego wynalazku poratować wzrok. Obecnie mimo dość groźnej konkurencji ze strony soczewek kontaktowych, to nadal okulary wiodą prym w wyścigu o przychylność nie tylko okulistów, ale przede wszystkim użytkowników. Okulary nie są idealne, podobnież zresztą jak ich konkurencja, czyli soczewki. Posiadają swoje wady i zalety, a każdy, komu zależy na swoim wzroku i musi wybrać pomiędzy tymi urządzeniami musi to zrobić samodzielnie po przestudiowaniu wszelkich za i przeciw. A co można powiedzieć o okularach,. Jakie one mają wady i zalety. Na pewno największą ich zaletą jest niesamowita łatwość ubierania i zdejmowania. Każdy nawet dziecko sobie da z tym radę. Kolejną zaletą jest ich trwałość. Przy odpowiednim obchodzeniu się z okularami można jedną parę nosić nawet kilka lat, przez co koszt zakupu rozkłada się na dłuższy okres. Do zalet można również zaliczyć, że poprzez różnorodność materiałów, z których są wykonane oprawki oraz kształtów i kolorów okulary stanowią również doskonały element ozdobny osoby, która nosi okulary, a nawet mogą one korygować, ukrywać pewne niedoskonałości. Najważniejszą zaletą okularów jest niewątpliwie to, że jest to do tej pory najtańsza i najbardziej popularna metoda poprawy wzroku. Do najbardziej istotnej wady okularów jest ograniczone pole widzenia, jakie mogą dać użytkownikowi – jest to bardzo istotne. Niestety ich rozmiary powodują, że są mniej praktyczne w przypadku uprawiania niektórych sportów oraz zawodów. Rozmiar i waga okularów powodują, ze mogą się odciskać na nosie oraz uszach, co w dłuższym okresie może spowodować dość duży dyskomfort.

Okulary najpopularniejszy sposób korygowania wad wzroku

Okulary najpopularniejszy sposób korygowania wad wzroku Wada wzroku nie jest obecnie czymś dziwnym. Niestety, co raz większa liczba osób skarży się na mniejszą lub też większą wadę, która wymaga korekcji. Już od wieków najczęściej stosowanym sposobem korekcji wad okulistycznych są okulary. Okulary posiadają wiele zalet, jako narzędzie do korygowania wad wzroku. Najważniejszą chyba jest to, że są względnie tanie. Ich cena to jest składowa kosztów oprawek oraz szkieł korekcyjnych. Przeciwnicy okularów twierdzą, że o wiele taniej wychodzą soczewki kontaktowe, ale przecież trzeba pamiętać, że soczewki należy, co chwila wymieniać, co sprawia, że ich koszt w okresie podobnym do używania okularów jest większy. Kolejną zaletą używania okularów jest prostota ich używania. Każdy sobie da rady z założeniem i używaniem okularów. Okulary można również używać, jako ozdobę twarzy, może nawet korygować jej niedoskonałości. Jest to również najbardziej praktyczna metoda korekcji wzroku. Niestety nie jest to metoda doskonała. Osoby, które korzystają z okularów wiedzą, że kąt widzenia nie jest zbyt duży. Szczególnie, jeśli ktoś uprawia niektóre sporty odczuwa dyskomfort przy noszeniu okularów, lub tez musi kupować specjalny rodzaj oprawek. Kolejną sprawą, która powoduje, że okulary są mniej komfortowe niż w przypadku korzystania z soczewek kontaktowych – w przypadku niższych temperatur szkła okularów parują. Okulary nie są również idealne, jeśli chodzi o przekaz obrazu. Może się zdarzyć, że przedmiot, na który się patrzy jest bliżej lub dalej niż jest w rzeczywistości. Patrzenie przez brzegowe części szkieł mogą również spowodować zniekształcenie ich krawędzi.

Okulary do komputera jak dobrać?

Okulary do komputera jak dobrać? W czasach, kiedy co raz więcej osób pracuje przy monitorach komputerowych można zauważyć, że potrzeba jest chronić swój wzrok przy pomocy okularów do pracy z komputerem. W związku z emitowanym przez ekrany komputerowe promieniowaniem wiele osób cierpi na zespół oka komputerowego. Jest to spowodowane niewyrównaną lub też niedostatecznie wyrównaną wadą oka. Ta wada spotyka osoby niezależnie od wieku, choć można zauważyć, że osoby po czterdziestym rokiem życia bardziej są świadome zagrożenia, jakie płynie z częstej pracy z komputerem. Zgodnie z badaniami, jakie są okresowo przeprowadzane, oczy pacjentów, którzy pracują z komputerem bez okularów traci na precyzyjności Nawet do 40%. Oczywiście nie znaczy to, że należy nosić okulary, kiedy nie ma się stwierdzonej wady oczu. Jednak wystarczy już niewielka wada jak astygmatyzm, by okulary były konieczne. Niedostateczna wiedza na temat wady wzroku powoduje, że oczy się szybciej męczą podczas pracy z komputerem, a nie zna się przyczyny tego faktu. Aby zapobiec pogłębianiu się wady wzroku warto się udać do lekarza, szczególnie, że w większości przypadków dla osób pracujących takie badania i zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze jest refundowane przez pracodawcę. Szczególnie ważne to jest dla osób, które dodatkowo cierpią na wadę osłabionej akomodacji, czyli zaburzenia widzenia przedmiotów z niewielkiej odległości. Dla osób, które potrzebują okularów do pracy z komputerem ważne jest by szkła posiadały odpowiednie filtry, do których można zaliczyć nie tylko filtry chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym, ale również tzw. antyrefleksy, które pochłaniają promieniowanie emitowane przez ekrany.