Wpisy oznaczone tagiem okulista

Dno prawdę ci powie

Dno prawdę ci powie Pewno każdy z nas słyszał o czymś takim jak badanie dna oka. Wielu z nas mogłoby się zapytać czy oko ma jakieś dno? Okazuje się, że tak, ale tak naprawdę to, po co bada się owo dno oka? Jak się okazuje, jest to bardzo ważne badanie pozwalające wykryć różne schorzenia? Zaleca się, zatem, aby każdy przynajmniej raz na pięć lat poddał się takiemu badaniu, gdyż dzięki temu może wcześniej wykryć różne zmiany w oku. Jeśli przekroczyliśmy czterdziestkę, to takie badanie zaleca się wykonać raz na dwa lata. Poza tym grupą osób, którym zaleca się takie badania są ci, którzy cierpią na cukrzycę, którzy skarżą się na bóle głowy lub też maja kłopoty z utrzymaniem równowagi. Można w tym miejscu zapytać, na czym dokładnie polega owo badanie dna oka? Przede wszystkim należy uspokoić wszystkich, którzy obawiają się jakiegoś bólu, gdyż w przypadku tego badania nie mamy styczności z żadnym bólem i jest to badanie nieinwazyjne. Do jego wykonania stosuje się specjalną aparaturę o nazwie oftalmoskop. Wygenerowana przez przyrząd wiązka światła w połączeniu z lusterkami i soczewkami pozwalają dokładnie zobaczyć lekarzowi tylną część oka pacjenta. Dzięki temu badaniu jest szansa na wykrycie pewnych schorzeń już w zalążku. Ważnym elementem jest konieczność uprzedniego rozszerzenia źrenic. W tym celu kwadrans przed badaniem podaje się specjalne krople do oczu. Krople te powodują, że po badaniu przez kilka minut mamy zaburzenia widzenia, a więc najlepiej na badanie dna oka udać się w towarzystwie kogoś bliskiego, abyśmy nie mieli żadnych kłopotów z powrotem do domu.

Korekcja okularami

Korekcja okularami Najbardziej powszechną metodą korygowania wad wzroku jest noszenie odpowiednio dobranych okularów.Najczęstszą przyczyną wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm jest nieprawidłowy sposób wygięcia rogówki oka, przez co światło na nią padające odbija się pod złym kątem, co sprawia, że widziane obrazy są nieostre. Z tego też powodu w niezwykle łatwy sposób można skorygować tę wadę za pomocą szkieł, które spowodują odpowiednie odbijanie się światła od oka i poprawne widzenie. Rodzaj oraz moc szkieł okularach dobiera okulista podczas dwóch rodzajów badań. Podczas pierwszego nich, standardowego i używanego od dawna, pacjent zakłada różne rodzaje szkieł stara się odczytać napisy oraz cyfry, umieszczone w pewnych odległościach. Dzięki temu lekarz może ocenić, jaki rodzaj korekcji jest niezbędny. Drugi, bardziej nowoczesny rodzaj badania polega na dobieraniu szkieł podczas automatycznego badania. „Inteligentna” maszyna bada oko pacjenta i wybiera odpowiedni rodzaj okularów. Okulary nie tylko są pomocne, lecz również mogą stanowić ozdobę twarzy człowieka. Nie dają jednak pełnego komfortu widzenia – wokół oprawek pozostaje „wolne miejsce”.

Straszny okulista

Straszny okulista Wiele osób, które przez większość swojego życia omijało gabinet okulistyczny z daleka zastanawia się, na czym może polegać wizyta u specjalisty od spraw oczu. W gruncie rzeczy nie jest to nic strasznego. Przede wszystkim kilka dni, a przynajmniej jeden dzień przed wizytą w gabinecie okulistycznym powinniśmy pozwolić naszym oczom odpocząć. Pozwoli nam to na uzyskanie właściwego wyniku. Co to oznacza w praktyce? Dzień przed wizytą nie powinniśmy zbyt długo przesiadywać przed ekranem komputera czy telewizora i definitywnie zrezygnować z czytania książek do późna. Pozwoli to naszym oczom swobodnie wypocząć. Kiedy już znajdziemy się w gabinecie, zwykle nasze oczy zostaną poddane testowi. Może, ale nie musi, poprzedzić go komputerowe badanie wzorku. Następnie zasiądziemy przed planszą i zostaniemy poproszeni o przeczytanie kolejnych rządków literek czy cyferek. W każdym kolejnym rządku znajdują się coraz mniejsze literki. Jeśli nie damy rady czytać o własnych siłach, dostaniemy szkła korekcyjne, które pomogą w doborze okularów o odpowiedniej mocy.