Wpisy oznaczone tagiem soczewki

Soczewki kontaktowe zalety i minusy

Soczewki kontaktowe zalety i minusy Korygowania wad oczu można dokonywać na trzy sposoby, po pierwsze w sposób inwazyjny poprzez zabieg, który jest dość skomplikowany i nie każda wada oczu może być w ten sposób naprawiona. Drugą możliwością jest kupno okularów korekcyjnych. Jest to najbardziej popularny sposób, jednak nie każdy lubi nosić okulary, jest to dość kłopotliwe w niektórych przypadkach, ponadto okulary dość mocno ograniczają pole widzenia, co niejednokrotnie może przeszkadzać w codziennych pracach. Jest również możliwość trzecia – korygowanie wady wzroku za pomocą soczewek korekcyjnych. Soczewki takie są dość tanie, jednak trzeba je, co jakiś czas wymieniać. Dają duże pole widzenia, a przede wszystkim, jakość noszenia jest o wiele lepsza niż w przypadku okularów. Soczewki są niewidoczne dla osób postronnych, więc można ukryć wadę, co jest niewątpliwie korzyścią dla osób, które nie chcą nosić okularów właśnie, dlatego, że się wstydzą je nosić. Kolejną zaletą noszenia soczewek jest fakt, że nie powiększają, ani nie zmniejszają oczu. Każdy, kto nosi okulary szczególnie w zimie doskonale wie, że kiedy przechodzi z zimnego i wilgotnego pomieszczenia do ciepłego wówczas szkła parują, tego problemu nie ma w przypadku stosowania soczewek. Soczewki są wręcz idealne dla osób, które posiadają dużą wadę wzroku, są, bowiem lekkie i nawet przy dużych korektach nie ciążą osobom, które ich używają. Niestety soczewki nie są również pozbawione wad. Po pierwsze każdy, kto używa ich, musi je, co jakiś czas wymieniać. Trzeba soczewki konserwować za pomocą specjalnego płynu. Niestety podczas używania soczewek może dojść do pieczenia lub też swędzenia, jest to spowodowane używanymi płynami do konserwacji soczewek.

Soczewki kontaktowe rewolucja?

Soczewki kontaktowe rewolucja? Wady oczu dotykają ludzi już od zarania historii i już od wieków ludzie pragną sprawić, by skorygować wady wzroku. Do niedawna jedynym sposobem nieinwazyjnego korygowania wzroku było używanie okularów. Nie było to zbyt komfortowe, czy „twarzowe”, ale nie było niczego innego. Obecnie można już zapomnieć o okularach i zastąpić je soczewkami. Bardzo trudno uwierzyć, że pierwsze soczewki pojawiły się już 500 lat temu, opracowane przez Leonarda da Vinci w roku 1508. W roku 1820 brytyjski astronom Herschel opracował doskonałą metodę szlifowania soczewek, a w roku 1887 Fridrich Adolf Muller zastosował po raz pierwszy soczewki kontaktowe u pacjenta. Do masowej produkcji soczewki kontaktowe weszły w roku 1971, kiedy pojawiły się pierwsze soczewki miękkie, a w roku 1981 z chwilą, kiedy pojawiły się soczewki miękkie o przedłużonego noszenia. Dzięki temu można było używać soczewek do 30 bez wyciągania. W roku 1987 amerykańskie przepisy zmusiły producentów do rekomendowania noszenia soczewek do 7 dni bez wyciągania. Do roku 1999 soczewki o przedłużonym okresie użytkowania były najbardziej popularnym sposobem na korekcję wady wzroku. Pod koniec XX wieku opracowano nowy rodzaj soczewek soczewki jednodniowe. Są one o wiele bardzie korzystne dla naszego organizmu, gdyż ich nowatorska konstrukcja umożliwia lepsze dotlenienie oczu, a ponadto nie trzeba już konserwować soczewki. Producenci oraz użytkownicy soczewek jednodniowych wskazują na większy komfort użytkowania tego rodzaju soczewek. Soczewki są bardzo popularne, jednak nic nie wskazuje, by miały całkowicie wyprzeć okulary i dopóki naukowcy nie opracują nowych metod korygowania wad wzroku będą one używane obok siebie.

Soczewki jednodniowe zalety i wady

Soczewki jednodniowe zalety i wady Generalnie mówiąc najczęściej używanymi środkami do korygowania wzroku były okulary. Znane już od kilkuset lat, nie zawsze jednak były doceniane i lubiane przez ich użytkowników. Powodów było wiele, ale najbardziej powszechnym zarzutem dla okularów było to, że są nieporęczne, że mają zbyt mały obszar widzenia, a ponadto, że nie zawsze były ładne, przez co niektórzy się wstydzili je nosić, przez co często powiększali swoją wadę wzroku. Na szczęście pod koniec ubiegłego wieku wynaleziono soczewki kontaktowe. Na początku soczewki były dostępne dla nielicznych – z uwagi na ich cenę, ale obecnie ich koszt zakupu i korzystania jest niższy niż dobre okulary. Soczewki można stosować nawet na spore wady oczu, nie są one widoczne dla postronnego obserwatora. Są to niewątpliwie bardzo duże zalety. Nie byłoby postępu, jeśli ludzie nie szukaliby ulepszeń. Nie inaczej było w przypadku soczewek, kiedy w roku 1993 do produkcji trafiły tzw. soczewki jednodniowe. Podstawową korzyścią soczewek jednodniowych jest to, że nie trzeba już ich konserwować i myć tak jak to było w przypadku klasycznych soczewek. Soczewki takie były po prostu wymieniane każdego dnia na nowe. Oczywiście podnosi to nieco koszt korzystania z soczewek jednodniowych, ale zminimalizowano z drogiej strony ryzyko zakażenia oka, czy też uszkodzenia samej soczewki. Ale to nie jedyne zalety soczewek jednodniowych. Do najważniejszych można zaliczyć między innymi, lepsze widzenie – gdyż soczewki nie są narażone na zarysowanie. Ponadto osoby, które używają takich soczewek odczuwają o wiele większy komfort po całym dniu ich używania.