Wpisy oznaczone tagiem wady

Okulary progresywne – zalety i wady

Okulary progresywne – zalety i wady Na rynku okulistycznym, co chwila można spotkać jakieś nowe wynalazki, które mają polepszyć życie osobom, które mają problemy ze wzrokiem. W ostatnim czasie pojawiły się okulary progresywne. Można zaobserwować reklamy w mediach, które wychwalają ten rodzaj okularów, zachwalając je, że zastępują one dwie pary okularów – te do czytania, czy też pracy przy komputerze oraz okulary przeznaczone do normalnego chodzenia. Jaka jest jednak prawda dotycząca tych okularów? Okulary progresywne są przeznaczone głównie dla osób, które noszą już na stałe okulary i ukończyły 40 rok życia. Zasada działania tych okularów polega na tym, że każda soczewka umożliwia czytać czy korzystać z komputera i korzystać jak do dali na przykład do oglądania filmów, wykonywania codziennych prac. Konstrukcja soczewek pozwala na usunięcie linii podziału i okulary wyglądają jak zwyczajne. Dzięki temu przy pomocy tylko jednej pary okularów w tym samym czasie można pracować na komputerze, a jednocześnie obserwować, co się dzieje za oknem. Wygląda to w opisie wspaniale, jednak takie nie jest. Okulary zazwyczaj powodują, że kąt widzenia obrazu nie jest zbyt wielki, a kiedy jeszcze bardziej się ograniczy pole widzenia prze wprowadzenie podziału dla dwóch rodzajów soczewek, może się okazać, ze wykonywanie niektórych czynności, jak jazda samochodem może być niebezpieczna. Kolejną sprawą jest fakt, że do noszonych okularów trzeba się przyzwyczaić. Trwa to zazwyczaj około dwóch tygodni i podczas tego okresu adaptacyjnego użytkownika okularów może boleć głowa. Jest to spowodowane ty, że trzeba zmienić całkowicie sposób korzystania z okularów. Patrząc na boki lub też w dół trzeba pochylić lub przekręcić głowę, nie można w tym przypadku skierować tylko oczu w pożądanym kierunku.

Okulary – niektóre zalety i wady

Okulary – niektóre zalety i wady Okulary są najdłużej stosowanym narzędziem do nieinwazyjnego korygowania wzroku. W Europie już od 1307 można było za pomocą tego włoskiego wynalazku poratować wzrok. Obecnie mimo dość groźnej konkurencji ze strony soczewek kontaktowych, to nadal okulary wiodą prym w wyścigu o przychylność nie tylko okulistów, ale przede wszystkim użytkowników. Okulary nie są idealne, podobnież zresztą jak ich konkurencja, czyli soczewki. Posiadają swoje wady i zalety, a każdy, komu zależy na swoim wzroku i musi wybrać pomiędzy tymi urządzeniami musi to zrobić samodzielnie po przestudiowaniu wszelkich za i przeciw. A co można powiedzieć o okularach,. Jakie one mają wady i zalety. Na pewno największą ich zaletą jest niesamowita łatwość ubierania i zdejmowania. Każdy nawet dziecko sobie da z tym radę. Kolejną zaletą jest ich trwałość. Przy odpowiednim obchodzeniu się z okularami można jedną parę nosić nawet kilka lat, przez co koszt zakupu rozkłada się na dłuższy okres. Do zalet można również zaliczyć, że poprzez różnorodność materiałów, z których są wykonane oprawki oraz kształtów i kolorów okulary stanowią również doskonały element ozdobny osoby, która nosi okulary, a nawet mogą one korygować, ukrywać pewne niedoskonałości. Najważniejszą zaletą okularów jest niewątpliwie to, że jest to do tej pory najtańsza i najbardziej popularna metoda poprawy wzroku. Do najbardziej istotnej wady okularów jest ograniczone pole widzenia, jakie mogą dać użytkownikowi – jest to bardzo istotne. Niestety ich rozmiary powodują, że są mniej praktyczne w przypadku uprawiania niektórych sportów oraz zawodów. Rozmiar i waga okularów powodują, ze mogą się odciskać na nosie oraz uszach, co w dłuższym okresie może spowodować dość duży dyskomfort.

Wady wzroku

Wady wzroku Co raz częściej ludzie potrzebują korekty wzroku. Najczęściej spowodowane jest to z powodu mniejszej lub większej wady wzroku. Wada wzroku jest to niezdolność oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na siatkówce. Wadę wzroku można najczęściej skorygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub też za pomocą operacji. Do najczęstszych wad wzroku można zaliczyć astygmatyzm, nadwzroczność, krótkowzroczność, prezbiopia. Astygmatyzm jest to wada spowodowana nieregularnym kształtem rogówki. Osoby cierpiące na ten rodzaj wady wzroku najczęściej widzą nieostro. Jest to najczęściej wada dziedziczna, choć czasem styl życia może spowodować jej wystąpienie. Objawem Astygmatyzmu może być mrużenie oczu, ból głowy, częste przemęczenie oczu. Astygmatyzm jest bardzo często związany z innymi wadami wzroku jak nadwzroczność lub krótkowzroczność. Leczenie tej wady jest bardzo proste – należy używać soczewek kontaktowych lub okulary. Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Osoby cierpiące na tą wadę doskonale widzą przedmioty z bliskiej odległości, natomiast przedmioty znajdujące się daleko będą widziane niewyraźnie. Przyczyną krótkowzroczności jest zbyt krótka soczewka, przez co obraz, jaki jest tworzony przez nią nie trafia bezpośrednio na siatkówkę, ale jest niejako przed nią. Podobnie jak w przypadku astygmatyzmu leczy się ją najczęściej poprzez stosowanie okularów oraz soczewek korekcyjnych. Krótkowzroczność bardzo często stabilizuje się z wiekiem. Dalekowzroczność zwana również nadwzrocznością jest wada oka, w której soczewka oka ma zbyt długą ogniskową. Obrazy, które są w dalszej odległości osoby cierpiące na tą wadę widzą doskonale, natomiast te położone blisko są jakby za mgłą. Dzieje się tak, bo obraz skupia się za siatkówką. Jest to wada, która najczęściej rozwija się wraz z wiekiem.

Sposoby korekcji

Sposoby korekcji Oczywistym wydaje się, iż najpopularniejszym sposobem na korekcję wad wzorku jest wybór odpowiednich okularów. Rzeczywiście tak właśnie zwykle postępuje się, gdy u danej osoby zdiagnozuje się daleko czy krótkowzroczność. Okulary są wprawdzie drogie, ale jeśli raz kupimy ładne, pasujące do naszej twarzy oprawki, możemy cieszyć się nimi bardzo długo i w prazie pogłębiania się wady, wystarczy tylko wymieniać szkła na mocniejsze. Jeśli jednak nie podoba nam się pomysł na noszenie okularów możemy spróbować alternatywnych metod. Jedną z nich jest na pewno dobór soczewek kontaktowych. Ich zakup sprawi, że będziemy mogli cieszyć się ostrym obrazem bez konieczności wkładania na nos uciążliwych i mniej estetycznych okularów. Soczewki kontaktowe nie są jednak rozwiązaniem dla wszystkim i z pewnością nie będą polecane dla maluchów. Starsi mogą pozwolić sobie jednak na ten komfort. Idealnym rozwiązaniem mogłoby wydawać się skorygowanie wady za pomocą laserów. Trzeba jednak uzyskać zgodę lekarza i skończyć dwadzieścia jeden lat.