Wpisy oznaczone tagiem wzrok

Okulary najpopularniejszy sposób korygowania wad wzroku

Okulary najpopularniejszy sposób korygowania wad wzroku Wada wzroku nie jest obecnie czymś dziwnym. Niestety, co raz większa liczba osób skarży się na mniejszą lub też większą wadę, która wymaga korekcji. Już od wieków najczęściej stosowanym sposobem korekcji wad okulistycznych są okulary. Okulary posiadają wiele zalet, jako narzędzie do korygowania wad wzroku. Najważniejszą chyba jest to, że są względnie tanie. Ich cena to jest składowa kosztów oprawek oraz szkieł korekcyjnych. Przeciwnicy okularów twierdzą, że o wiele taniej wychodzą soczewki kontaktowe, ale przecież trzeba pamiętać, że soczewki należy, co chwila wymieniać, co sprawia, że ich koszt w okresie podobnym do używania okularów jest większy. Kolejną zaletą używania okularów jest prostota ich używania. Każdy sobie da rady z założeniem i używaniem okularów. Okulary można również używać, jako ozdobę twarzy, może nawet korygować jej niedoskonałości. Jest to również najbardziej praktyczna metoda korekcji wzroku. Niestety nie jest to metoda doskonała. Osoby, które korzystają z okularów wiedzą, że kąt widzenia nie jest zbyt duży. Szczególnie, jeśli ktoś uprawia niektóre sporty odczuwa dyskomfort przy noszeniu okularów, lub tez musi kupować specjalny rodzaj oprawek. Kolejną sprawą, która powoduje, że okulary są mniej komfortowe niż w przypadku korzystania z soczewek kontaktowych – w przypadku niższych temperatur szkła okularów parują. Okulary nie są również idealne, jeśli chodzi o przekaz obrazu. Może się zdarzyć, że przedmiot, na który się patrzy jest bliżej lub dalej niż jest w rzeczywistości. Patrzenie przez brzegowe części szkieł mogą również spowodować zniekształcenie ich krawędzi.

Jaskra nie musi oznaczać wyroku

Jaskra nie musi oznaczać wyroku Jaskra jest jedną z nielicznych chorób oczu, która jest nieodwracalna. Jaska polega na nieodwracalnym i postępującym uszkodzeniu nerwu. Jest to najczęstszy powód ślepoty wg badań WHO. Zgodnie z danymi na świecie stwierdzono ponad 7 milionów ludzi, którzy z powodu tej nieuleczalnej choroby. Jak się szacuje około 800 tysięcy ludzi w Polsce choruje na jaskrę, ale jedynie 150 tysięcy z nich się poddaje leczeniu. Jest to typ[owa choroba cywilizacyjne. Powodem obumierania nerwu wzrokowego jest wzrost ciśnienia w gałce ocznej, którego najczęstszym powodem jest nadciśnienie tętnicze i wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Jest to choroba bardzo niebezpieczna, większość osób, które chorują na jaskrę nie jest świadoma tego, że choruje. Przyczyną tego jest fakt, że w początkowej fazie jest to choroba bezobjawowa. Dopiero, kiedy jaskra jest już zaawansowana i uszkodzenia nerwu SA już znaczne występuje początkowo zmniejszenie pola widzenia, ewentualnie chory może w innej odmianie jaskry widzieć tęczowe okręgi wokół źródła światła. Jest to choroba nieuleczalna, ale można zahamować jej objawy. Jednak, aby to było możliwe, konieczne jest szybkie wykrycie tej choroby. Jeszcze nie dawno uważano, ze na jaskrę mogą zachorować jedynie osoby, które przekroczyły czterdziesty rok życia, ale jak wskazały najnowsze badania, wiek nie ma tu nic wspólnego z możliwością zachorowania na jaskrę. Choroba ta może zarówno dotknąć małe dziecka jak i starszych ludzi. Właściwe leczenie oraz odpowiednio wczesna i prawidłowa diagnoza może zatrzymać postępy choroby. Bardzo pozytywnie nastraja również fakt, że co raz skuteczniejsze są metody wspomagające leczenie.

Widzieć na każdą odległość

Widzieć na każdą odległość Problem dalekowzroczności i krótkowzroczności znany jest nie od dzisiaj. Zasadniczo jedna osoba jest dalekowidzem lub krótkowidzem i korzysta z jednej pary okularów korekcyjnych. Jednakże w pewnych sytuacjach stykamy się z osobami, które są zarówno dalekowidzami i krótkowidzami i te osoby powinny mieć dwie pary okularów i większość z nich właśnie używa dwóch par okularów. Można powiedzieć, że jest to sytuacja daleko niekomfortowa, bo noszenie dwóch par okularów ze sobą i ciągłe ich zmienianie w zależności od sytuacji nie można zaliczyć do przyjemnych. Czy można w takiej sytuacji coś z tym zrobić? Jak najbardziej tak, ponieważ współcześnie mamy do czynienia z czymś takim jak soczewki progresywne. Eliminują one konieczność noszenia dwóch par okularów, a tym samym poprawiają komfort codzienności. Na czym polega ich działanie? Dolna część tychże soczewek odpowiedzialna jest za patrzenie na bliżej położone elementy, a górna część na patrzenie w dal. Pomiędzy tymi dwiema częściami soczewki mamy do czynienia z tak zwanym kanałem progresji, dzięki czemu bez większego problemu możemy patrzeć na rzeczywistość pośrednią. Jest to na pewno bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które borykają się z problemem kłopotów widzenia zarówno na bliższe jak i dalsze odległości. Czy jest to rozwiązanie drogie? Zasadniczo wszelkie produkty jak soczewki kontaktowe czy też szkła okularowe to produkty, które do tanich nie należą, ale oczywiście zdrowie naszych oczu w tym momencie jest najważniejsze i w takie soczewki progresywne na pewno warto zainwestować.

Wady wzroku

Wady wzroku Co raz częściej ludzie potrzebują korekty wzroku. Najczęściej spowodowane jest to z powodu mniejszej lub większej wady wzroku. Wada wzroku jest to niezdolność oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na siatkówce. Wadę wzroku można najczęściej skorygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub też za pomocą operacji. Do najczęstszych wad wzroku można zaliczyć astygmatyzm, nadwzroczność, krótkowzroczność, prezbiopia. Astygmatyzm jest to wada spowodowana nieregularnym kształtem rogówki. Osoby cierpiące na ten rodzaj wady wzroku najczęściej widzą nieostro. Jest to najczęściej wada dziedziczna, choć czasem styl życia może spowodować jej wystąpienie. Objawem Astygmatyzmu może być mrużenie oczu, ból głowy, częste przemęczenie oczu. Astygmatyzm jest bardzo często związany z innymi wadami wzroku jak nadwzroczność lub krótkowzroczność. Leczenie tej wady jest bardzo proste – należy używać soczewek kontaktowych lub okulary. Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Osoby cierpiące na tą wadę doskonale widzą przedmioty z bliskiej odległości, natomiast przedmioty znajdujące się daleko będą widziane niewyraźnie. Przyczyną krótkowzroczności jest zbyt krótka soczewka, przez co obraz, jaki jest tworzony przez nią nie trafia bezpośrednio na siatkówkę, ale jest niejako przed nią. Podobnie jak w przypadku astygmatyzmu leczy się ją najczęściej poprzez stosowanie okularów oraz soczewek korekcyjnych. Krótkowzroczność bardzo często stabilizuje się z wiekiem. Dalekowzroczność zwana również nadwzrocznością jest wada oka, w której soczewka oka ma zbyt długą ogniskową. Obrazy, które są w dalszej odległości osoby cierpiące na tą wadę widzą doskonale, natomiast te położone blisko są jakby za mgłą. Dzieje się tak, bo obraz skupia się za siatkówką. Jest to wada, która najczęściej rozwija się wraz z wiekiem.