Wpisy z kategorii Zdrowe oczy

Zezowate szczęście

Zezowate szczęście Istnieje w naszym społeczeństwie pojęcie zezowatego szczęścia, aczkolwiek z pewnością, jeśli stykamy się z problemem zeza, to nie ma to nic wspólnego ze stanem szczęścia. Czym jest zez i czy konieczne jest jego leczenie? Zasadniczo to drugie pytanie można uznać za retoryczne, gdyż zez jest taką wadą wzroku, którą trzeba leczyć. Zaleca się, aby to robić w odniesieniu do dzieci powyżej trzeciego miesiąca życia. Jeśli zez zauważymy wcześniej, należy poczekać, ponieważ może on sam ustąpić. Czym jednak jest ów zez? To nic innego jak niewłaściwe ułożenie gałek ocznych. Wyróżniamy zez zbieżny, gdy oko znajduje się bliżej nosa oraz zez rozbieżny, gdy oko ucieka w stronę naszej skroni. Tu nie chodzi jedynie o wygląd, ale przede wszystkim chodzi o to, że osoba borykająca się z problemem zeza, źle widzi i na pewno jest to ogromny dyskomfort. Zez oczywiście się leczy i podstawową metodą na to jest stosowanie specjalnych okularów korekcyjnych. Dopiero wówczas, jeśli stosowanie tychże okularów nie przyniesie oczekiwanych efektów, można sięgnąć po bardziej zaawansowane metody leczenia zeza, czyli oczywiście operację chirurgiczna dokonywaną w klinice okulistycznej. Jedno jest pewne. Zeza nie wolno pozostawiać samemu sobie, bo niestety będzie powodował coraz gorszą, jakość widzenia. Z problemem tym spotykamy się w naszym społeczeństwie dosyć powszechnie i zasadniczo w większości przypadków bardzo łatwo można tę wadę wzroku usunąć, aczkolwiek oczywiście każdy przypadek powinien być indywidualnie przebadany przez specjalistę z dziedziny okulistyki.

Kiedy do okulisty?

Kiedy do okulisty? Niejedna osoba zwykła odkładać w czasie wizyty u lekarzy, również u okulistów. Nie jest to zbyt dobry pomysł, gdyż noszenie szkieł korekcyjnych może uchronić nas przed pogłębianiem się wad wzroku. Jeśli zatem zauważymy u nas pierwsze objawy pogorszenia ostrości obrazu, powinniśmy niezwłocznie zapisać się do specjalisty. Dzięki temu szybko zaczniemy zwalczać skutki naszej wady. Pozwoli nam to na sprawniejsze funkcjonowanie, gdyż wreszcie będziemy wiedzieli, co dokładnie napisane jest na tablicy i kogo mijamy na środku zatłoczonej ulicy. Do okulisty niezwłocznie powinny udać się osoby, które zauważyły pogorszenie się ostrości obrazu, a na co dzień kierują pojazdami. Może się bowiem okazać, iż ich wada stanie się przyczyną groźnego wypadku. Jeśli natomiast już nosimy okulary, podręcznikowo powinniśmy odwiedzać okulistę raz na pół roku. W praktyce jednak wystarczy, jeśli po prostu zgłosimy się na wizytę, gdy zauważymy, że nasze szkła korekcyjne nie są wystarczające. Ważne jest również, by odwiedzić gabinet okulistyczny, gdy zapragniemy zmienić okulary na soczewki kontaktowe.

Paradoks nowoczesności

Paradoks nowoczesności Coraz lepsza technologia, która nam towarzyszy, na co dzień, na pewno ułatwia nam tę codzienność, ale z drugiej strony na pewno też trzeba podkreślić, że ten kij ma dwa końce. Zmienia się, bowiem styl naszego życia, a wprowadzana technologia ma niestety negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jednym z takich elementów, który ulega negatywnym wpływom nowoczesnej technologii jest nasz wzrok. Zmieniliśmy styl życia i dzisiaj coraz bardziej otaczamy się elektroniką. Owszem, ma ona wiele zalet, ale związane jest z nią znaczne promieniowanie, które ma negatywny wpływ między innymi na nasz wzrok. Szczególnie dotyczy to osób, które bardzo dużo czasu spędzają przed ekranem komputera czy też przed telewizorem. Specjaliści od okulistyki biją na alarm, że takie postępowanie przyczyni się do tego, że ludzie bardzo szybko pogorszą sobie własny wzrok. Czy mają rację? Niestety nie. Promieniowanie wytwarzane przez takie urządzenia jak telewizor czy też ekran komputera jest szkodliwe dla oczu. Kilkugodzinne przebywanie przed tymi urządzeniami sprawia, że jesteśmy zmęczeni, że gorzej śpimy, mamy trudności w koncentracji. Coraz częściej bardzo szybko pogarsza się zdolność naszego widzenia, co jest szczególnie groźne dla dzieci. Te mogą być zmuszone do bardzo szybkiej konieczności założenia okularów, a jak wiadomo, nie można przywrócić doskonałego wzroku choćbyśmy bardzo tego chcieli. Nowoczesna technologia jest dla ludzi, jak najbardziej należy z niej korzystać, ale na pewno też powinniśmy dbać o nasze zdrowie, a w tym wszystkim również o nasz wzrok.

Lęk przed okularami

Lęk przed okularami Okulary nie są takie straszne. Z pewnością przekonał się o tym każdy, kto się do nich przyzwyczaił. Im jesteśmy młodsi, tym łatwiej nam to przyjdzie. Jeśli jednak piętnastolatkowi każe się nagle nosić okulary może okazać się, iż nie przyjmie tego ze stoickim spokojem. I nic dziwnego. W końcu dzieciaki w tym wieku potrafią być bardzo okrutne. Należy jednak pamiętać, że okulary to przede wszystkim przedmiot, który ma nasze życie ułatwić, a nie utrudnić. Jednocześnie powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż przy małych wadach nie musimy nosić okularów na okrągło. Wystarczy, gdy zasłonimy nimi nasze oczy w czasie godzin spędzanych przed komputerem czy telewizorem oraz włożymy je do plecaka, gdy wybieramy się do szkoły. Nic nie stoi na przeszkodzie, by okulary zakładać tylko i wyłącznie w czasie lekcji, gdzie musimy czytać coś z tablicy. Na innych przedmiotach mogą one spokojnie spoczywać w naszym plecaku. Poza tym okulary wcale nie muszą chodzić z nami na imprezy czy wypady z przyjaciółmi. Jeśli jednak nasza wada się pogłębia, warto powoli się do nich przyzwyczajać, bądź po prostu wymienić je na soczewki.